Ginekomastia
Cennik usług podstawowych
- Konsultacja lekarska 200zł
- Wizyta kontrolna po zabiegu 50zł
- Badanie histopatologiczne 50zł
- Zdjęcie szwów 40zł
- Zmiana opatrunku 30zł
- Znieczulenie 30zł
- Znieczulenie kremem Emla 30zł
- Ginekomastiaod5000zł
Ginekomastia
Chodzi o przerost męskich gruczołów piersiowych. Choroba ta występuje bardzo często. W populacji dorosłych mężczyzn występuje u 30-40% z nich. Często pojawia się u chłopców w okresie dojrzewania, w tej grupie występuje u 60-75%. Jest to jedno lub obustronne zwiększenie gruczołu piersiowego, które często przejawia się bólem i twardnieniem tych miejsc. Jeśli dojdzie do nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej u mężczyzn mówimy o pseudoginekomastii.
Przyczyny powstawania
Fizjologiczne:
- Neonatalna
- Dojrzewanie
- Starzenie się
Patologiczne:
- Pierwotna niewydolność hormonalna jąder (hypogonadismus hypergonadotropicus) - Prymarna; Sekundarna (zapalenie jąder, urazy, niedokrwistość, podwiązanie nasieniowodów)
- Endogeniczne
- Zakłócenia metaboliczne (choroba wątroby, niewydolność nerek)
- Zespoły paranowotworowe
- Działanie leków.(cymetydyna, digoxin diuretyki)
Prymarna wada jąder pojawia się przy:
- syndromie Klinefeltera (chodzi o genetyczną wadę, kiedy genotyp męski jest XXY zamiast prawidłowego XY)
- zmniejszeniu jąder w wyniku niedostatecznej sekrecji hormonów
- syndromie Reifensteina (syndrom będący kombinacją ginekomastii, deformacji genitaliów, anormalnego kształtu cewki moczowej - hipospadia)
Sekundarna wada jąder wywołana inna chorobą może prowadzić do zaburzeń hormonalnych.
- Nowotwór jąder
- Zapalenie jąder
- Jądra po traumatycznym uszkodzeniu
- Stan po wazektomii – podwiązania nasieniowodów
Rodzaje ginekomastii
- Gruczołowa: Masa piersiowa u mężczyzny jest przeważnie gruczołowa i wymaga chirurgicznego usunięcia.
- Gruczołowo - tłuszczowa
- Tłuszczowa: Chodzi o pseudoginekomastię i można zastosować liposukcję.
Powstanie nowotworu w gruczołach piersiowych mężczyzn jest rzadsze, nie można go jednak lekceważyć (na 100 chorób nowotworowych piersi u kobiet przypada jedna choroba nowotworowa gruczołu piersiowego u mężczyzn). Wynika z tego, że nawet mężczyźni, zwłaszcza z problemem powiększonych gruczołów piersiowych powinni poddać się badaniom w wyspecjalizowanym gabinecie lekarskim (endokrynolog).
Badanie
Ginekomastię można leczyć na dwa sposoby. Pierwszym jest leczenie hormonalne, drugim operacja plastyczna, przy której usuwa się nadmiar powiększonych gruczołów piersiowych i przeprowadza się liposukcję (odessanie tłuszczu) okolicy piersi.
Operacyjne leczenie ginekomastii
Przy leczeniu chirurgicznym ginekomastii opisuje się wiele metod cięć periareolarnych. Idealne jest niewielkie cięcie, po którym pozostaje mała, niezauważalna blizna. Umożliwia to liposukcja tumescent, za pomocą której redukuje się warstwę tłuszczową.Cięcie w kształcie półksiężyca wokół okolicy brodawki (dle Webstra). Cięcie jest prowadzone wokół brodawek piersiowych, dlatego blizna nie jest później właściwie widoczna.
Znieczulenie
Ginekomastię można przeprowadzać w znieczuleniu miejscowym.
Wynik operacyjnego leczenia ginekomastii
Po operacji należy liczyć się z jednodniową hospitalizacją. W operowanych miejscach przez 48 h będzie umieszczony dren, a bandaż na klatce piersiowej na 3-4 tygodnia, eliminuje on obrzęk i pomaga w pozbyciu się nadmiaru skóry. Małe opuchlizny znikają szybko. Bandaż klatki piersiowej (elastyczna kamizelka) zdejmowany jest wyłącznie pod prysznic. Po upływie miesiąca - dwóch miesięcy można znów uprawiać sport i wykonywać czynności fizyczne.
Powikłania
Hematomy (siniaki), obrzęk, to małe komplikacje, które szybko ustąpią. Właśnie żeby im zapobiegać stosujemy bandaż klatki piersiowej. Następnie walczymy z infekcjami i krwawieniem. Mogą się pojawić powikłania w bliźnie, może stwardnieć i narastać. Najczęściej dzieje się tak w przypadku cięcia okrężnego oraz cięcia kiedy blizna jest prowadzona skośnie od brodawki w kierunku ramion. W celu zapobiegania tym powikłaniom stosujemy kremy i żele (DermatixSiGel, Auriderm) oraz paski silikonowe. Poważniejsze jest obumarcie kompleksu brodawkowo-, do którego może dochodzić po większych operacjach. Powikłania prowadzące do asymetrii klatki piersiowej można usunąć poprzez ponowną operację. Zalecana jest najwcześniej pół roku po operacji.
Cena - od 4000 zł